Úvod do světa aromaterapeutické masáže

Ach jo, aromaterapie. Jen vyslovit to slovo je jako vdechnout kouzelný elixír pohody, který tě obalí svou vůní a pohlazením pro ducha i tělo. Myslím, že kdybych byla zrozena jako bylinka, rozhodně bych chtěla skončit v lahvičce esenciálního oleje, abych pak mohla být součástí něčeho tak báječného, jako je aromaterapeutická masáž. Ale ať už jsem kdo chci, k masáži chodím jako obyčejný smrtelník, se všemi těmi sedavými pracemi a stresy, co mi dávají pořádně zabrat. A vlastně, to je dobře, protože kdo by pak ocenil ten blahodárný účinek masáže, kdyby nebylo nic, co bychom potřebovali uvolnit, že?

Výběr aromaterapeutické masáže

Takže, dámy a pánové, prvním krokem k nirváně skrze aromaterapeutickou masáž je správný výběr. Já si na to vždycky dávám záležet. Není to jen tak, že vlezete do prvního salonu s nápisem "masáže", co vám přijde pod nos. Musíte mít na paměti, jaké máte cíle a čeho chcete dosáhnout, protože každá esence a každý olej má jiné vlastnosti. Hledáte uvolnění svalů? Zvučně znějící levandule do vás vpraví klid jako do maličkého návštěvníka toužícího po jistotě v náručí babičky. Potřebujete nabít baterky? Rozmarýn vás nakopne víc než silná káva po probdělé noci. A když chytnete tu správnou kombinaci vůní, které se snoubí s vaší potřebou, bude to láskyplný vztah na dlouhá aromatizovaná léta.

Proces přípravy na masáž

Je to tady, konečně jsem si našla okamžik pokoje a mám termín pro mou očekávanou masáž. Ale před tím, než se rozvalím jak královna Cleopatra na masážním lehátku, je potřeba se řádně připravit. Vždyť všichni víme, že bez správné předehry není ten pravý zážitek, a masáž není výjimkou. Takže, co dělám? Nejdřív si dopřeju teplou sprchu, která působí jako lahůdka pro otevření pórů, a přiznám se, že u toho občas zazpívám hit od Beyoncé, protože proč ne? Pak jdu ve vyrovnaném tempu, abych dorazila pět minut předem, abych měla čas se zabydlet a navyknout si na prostředí, které mě obklopuje. Přeci jenom, vybrání vhodné hudby, teploty místnosti a stíhání posledního dýchánku čerstvého vzduchu před ponorem do světa olejové blaženosti je umění samo o sobě.

Esence, které dokážou kouzlit

Než ale skočím do té vytoužené náruče masérské spojené s vůněmi zázraků, pojďme se trochu zabavit tím, co ty esence vlastně umí. Jak už jsem zmínila, každá má svou specifickou roli. Jako by byly malí aromatičtí superhrdinové, a já jejich fanda, která jen čeká na to, až se chytím do jejich síťových prstů. Třeba citron - to je přece jasnost mysli v kapce! Máte pocit, že se vám zamotalo v hlavě víc než špagety al dente na vidličce? Kapka citronu a jste zase ve hře. Nebo máta peprná – ten nádech svěžesti, jakoby vás políbil vánek procházející ledovou krajinou. Když potřebujete okamžitě zažehnat únavu, máta má vaše záda! A nezapomeňme na eukalyptus, který se stará o naše dýchací cesty jako starostlivá vychovatelka, co vás udrží ve formě v té nejvíce napadené chřipkové sezóně. Vidíte, jaký je to bláznivý svět plný vůní a pohody?

Stíny a světla procesu masáže

Nemyslete si, že kvůli masáži je vše vždy hladké jako dobře naolejovaná palačinka. Určitě jsou chvíle, kdy to může být trochu náročnější. Například když masérka přejde na místo, které je sice napnuté jako struna, ale potřebuje uvolnit. Trochu to může zamrdat, přiznejme si to otevřeně, ale pak přijde ta úleva a uvolnění a vy víte, že to stálo za to. A pro ty, kdo se bojí, že po masáži budou vonět jako orientální bazar – no, možná dojde k drobnému smísení vůní, ale to je přeci celá pointa, ne? A když mi Josef, můj muž, řekne, že voním jako celé kořené oddělení supermarketu, vezmu to jako kompliment! Max, náš malý jezevčík, je na tom podobně, ten by mě nejraději olízal od hlavy až k patě. Ale to už je na nějaký ten zvláštní článek o vlivu vůní na psy, či co.

Po masáži - co dělat a co nedělat

Nuže, po tom všem hladění, mačkání, rozvonění a uvolňování je čas si to podrobně uvědomit a nijak si to nezkazit. Ne že bych dělala dopad jako po triatlonu a hned šla něco řešit. Chce to klid, pokoj a mír. Líně se protáhnu jako kočka na slunci a nechám ty oleje pracovat na mé kůži a duši ještě nějakou tu chvíli. Půjdu domů, popíjím horký bylinkový čaj nebo sklenici vody, aby se tělo hydratovalo a zbavilo se všech těch nahromaděných toxických emócí (ano, představuji si to jako malé černé obláčky, co se valí ven), a dopřeju si odpočinkový večer. Přikryju se dekou, zapnu si něco hezkého k filmu a hýčkám se pak ještě několik hodin. A je to báječné. Stejně jako úplné vyvarování se fyzické námahy a těžkých jídel, to by byl zbytečný otřes pro system, který se teprve vzpamatovává z celkového útoku na smysly.

Aromaterapie doma - pár tipů na závěr

Pro ty chvíle, kdy nemůžu vyrazit na masáž, ale přesto toužím po tom, aby mi bylo dobře, mám svoji malou domácí aromaterapeutickou laboratoř. Difuzér s esenciálními oleji pracuje jako můj osobní ducháček, co šíří lásku a blahobyt po celém bytě. Ctím si několik oblíbených kombinací: levanduli s kamilkou pro pohodový spánek, grep s bergamotem pro osvěžení mysli během práce, nebo třeba pačuli s ylang-ylangem pro večery, kdy chci udělat dojem na Josefa jaká jsem kouzelná nymfa (funguje to, věřte mi). A pak občas přijde večer, kdy si nalijeme skleničku dobrého vína, zapálíme svíčky, pustíme si oblíbenou hudbu, a v tom tlumeném světle se všemi těmi vůněmi pořádně relaxujeme. Protože konec konců, aromaterapie nemusí být jen masáž, ale celý životný styl plný pohlazení pro duši. A to je přece to nejlepší, co si můžeme v tomhle shonu dovolit, ne?