Podpora tělesného vývoje

Věděli jste, že masáže pro kojence a batolata mohou podpořit jejich tělesný vývoj? Jediné doteky rukou mohou pomoci posílit svaly vašeho malého miláčka, zvýšit jejich flexibilitu a zlepšit tělesnou koordinaci. A to je jen jeden z mnoha důvodů, proč by každý rodič měl zvažovat pravidelné masáže pro své děti.

Když jsem poprvé slyšela o tomto u našeho pediatra, byla jsem trochu skeptická. Moje dcera Kristýna byla vždy trochu nervózní, když jí někdo cizí dotek. Ale po několika pokusech jsme zjistili, že ji to opravdu uklidňuje a pomáhá jí lépe se soustředit při hraní a učení. A to nám opravdu pomohlo, zejména ve chvílích, kdy byla unavená nebo podrážděná.

Zlepšení spánku

Ano, správně jste četli. Masáže mohou skutečně zlepšit kvalitu spánku vašeho dítěte! A jaká matka by nechtěla, aby její dítě spalo déle a hlouběji? Vědci zjistili, že děti, které byly pravidelně masírovány, měly výrazně lepší spánek než děti, které nebyly masírovány.

Protože jsem ve věci spánku dětí trochu odborník (ať už díky zkušenostem nebo díky nekonečným nočním bděním), mohu vám říci, že tohle bylo pro mě naprosté zjevení. Kdo by si myslel, že něco tak jednoduchého jako masáž může mít tak obrovský dopad na spánek dětí?

Posílení vztahu mezi rodičem a dítětem

Myslíte si, že je na masáže ještě příliš malý? To vůbec není pravda. Masáže jsou skvělý způsob, jak se s vaším dítětem více seznámit. Víte, co je na tom nejlepší? Můžete to dělat společně! Moje manžel Josef a já jsme to začali dělat pravidelně a je to jedna z našich nejdražších rodinných aktivit.

Užít si takové chvíle jen tak s dítětem, mění způsob, jakým se k němu chováte. Učíte se být nad míru jemní a citlivý, což se projevuje i v běžném životě. A v neposlední řadě - to je jeden z nejlepších způsobů, jak ukázat své dítě, jak moc ho milujete.

Podpora trávení a zmírnění kolik

Koliky jsou pro všechny rodiče noční můrou. Jsou to ty okamžiky, kdy byste dali všechno za to, aby se vaše dítě přestalo trápit. Dobrou zprávou je, že masáže mohou pomoci zmírnit tento stav. Mohou podpořit trávení a pomoci uvolnit nahromaděné plyny, což může být jedním z důvodů kolik.

Pamatujete si na našeho jezevčíka Maxe? Ano, ten teriér, co máme doma. Jednou přišel k naší malé Kristýně, když měla koliku a začal ji lízat po bříšku. Byl to zvláštní pohled, ale zároveň naprosto úžasný. Jakoby cítil, že je něco v nepořádku a snažil se pomoci. Od té doby, během kolik, vždy přijde a položí se u ní. Je to pro nás velké těšítko v těch náročných chvílích!

Pomoc při zubání

Zubání může být pro děti velmi bolestivé a nepříjemné, ale správné techniky masáže mohou pomoci zmírnit nepříjemné pocity a usnadnit celý proces. Můžete masírovat dásně nebo oblast kolem úst, aby se zmírnilo napětí a zlepšila se pohoda dítěte.

U naší Kristýny to fungovalo úžasně! Byla tak spokojená a smířená, oproti těm dětem, co jsem viděla v parku, že jsem si připadala jako ta nejlepší máma na světě.

Prevence a léčba rýmy

Chřipka a rýma jsou nepříjemnosti, které vás mohou potkat kdykoliv během roku, zejména v chladném počasí. Masáže mohou přinést úlevu od ucpaného nosu a usnadnit dýchání dětem. Možná vás to překvapí, ale masáže mohou dokonce zkrátit dobu nemoci a zrychlit zotavení.

U nás doma je to jedna z našich oblíbených strategií. Při prvních náznacích rýmy hned začneme s masážemi. A funguje to! Není to sice zázrak, ale oproti tomu, jak dlouho trvalo nemoci se vyhnout dřív, je to opravdu zlepšení.

Podpora emočního vývoje

Emoční vývoj je stejně důležitý jako tělesný a mentální vývoj. Masáže mohou podpořit projevování emocí, vytvoření silnějších vazeb a zlepšení sebedůvěry dítěte.

Považuji za důležité si uvědomit, že emocionální vývoj může mít značný dopad na budoucí život vašeho dítěte. A právě pro to se snažíme v naší rodině otevřít komunikaci a diskutovat o našich pocitech. A víte co? Masáže jsou jedním ze způsobů, jak se k tomuto cíli dopracovat.

Podpora mentálního vývoje a učení

Opět je to tak! Masáže mohou pomoci podpořit mentální vývoj a schopnosti učení vašeho dítěte. Takže pokud chcete, aby se vaše dítě stalo budoucím šampionem v matematických olympiádách nebo výborným spisovatelem, začněte mu dávat masáže!

Je to úžasný pocit, když vidíte, jak se vaše dítě učí nové věci a jak se rozvíjí. A to vše díky něčemu tak jednoduchému, jako je masáž. Opravdu, zkuste to a jistě to oceníte.

Zlepšení stavu kůže

Poslední, ale rozhodně ne méně důležitý bod, je zlepšení stavu pokožky. Masáže mohou pomoci hydratovat kůži, zmírnit podráždění a vyrážky a dokonce pomoci při léčení různých kožních problémů.

Naše malé Kristýna se narodila s citlivou kůží a musím říci, že mi to dělalo starosti. Ale s masážemi se její stav velmi zlepšil. Ještě několik týdnů zpátky jsem jí musela každý den několikrát promazávat speciálními mastičkami, ale teď už to není potřeba. Její pleť je nyní mnohem zdravější a zmizely i nepříjemné vyrážky. A to všechno díky masáži.

Takže, jak vidíte, jsou masáže pro kojence a batolata skutečně klíčové pro jejich vývoj. Nejenže podporují jejich fyzický růst, ale také zlepšují jejich spánek, podporují emoční vývoj, zlepšují kůži a mohou dokonce pomoci při léčení rýmy a zubání. Nečekejte a začněte masírovat své děti hned dnes. Budou vám za to vděčné!